• slide1
    Penetrácia

Penetrácia – dôležitá súčasť rôznych stavebných prác

Chystáte sa maľovať steny, klásť dlažbu či lepiť obklad? Potom by ste nemali zabúdať nato, že pred každým týmto úkonom je potrebné na stenu naniesť penetračný náter. Ak sa pýtate, načo je to dobré, všetky odpovede nájdete na nasledujúcich riadkoch.

Penetrácia jej význam

Každý správny stavbár vie, že penetrácia je dôležitá súčasť rôznych stavebných prác. Hlavný význam penetrácie a penetračných náterov je v tom, že obsahujú účinnú zložku, ktorá dokáže preniknúť do podkladu a zabezpečí, aby boli vlastnosti podkladu stále. Aby sme to povedali zrozumiteľnejšie, penetrácia sa využíva najmä v prípadoch, kedy je potrebné spevniť podklady, ktoré nie sú súdržné, alebo v prípade, keď potrebujeme zvýšiť alebo zjednotiť nasiakavosť podkladu. Okrem toho, penetrácia nám zabezpečí vysokú priľnavosť ďalšej povrchovej vrstvy na podklad. Pre lepšie pochopenie uvedieme príklad. Ideme maľovať stenu, na ktorej sa už nachádza jedna vrstva farby. Preto, aby nám nová vrstva farby chytila rovnomerne a aby sme nemuseli stenu maľovať na viackrát použijeme pred samotným nanesením farby penetráciu. Nemali by sme však zabúdať na fakt, že penetráciu je potrebné najprv nechať vyschnúť.

Lepenie na nenasiakavé podklady

Penetrácia sa často využíva aj v prípade, že ideme niečo lepiť na tvrdé a nenasiakavé podklady. Jednoduchým príkladom je lepenie obkladu na obklad. Starý obklad je pevný, nenasiakavý materiál a pokiaľ by sme naň naniesli vrstvu lepidla a šli lepiť nový obklad, dlho by na stene nevydržal. Preto sa najprv na starý podklad nanesie špeciálny druh penetrácie – adhézny mostík alebo aj tzv. beton kontakt.

Na záver pridáme ešte jednu dôležitú radu. Ešte pred samotnou penetráciou je potrebné podklad dôkladne očistiť a odmastiť. Ak to nespravíte, potom je nanášanie penetrácie zbytočné, pretože nedokáže cez masnotu nasiaknuť do podkladu.